Skip to main content

 

Poznańscy artyści budują instalacje edukacyjne ze śmieci na Pol’and’Rocka

25 Pol’and’Rock Festival to niesamowita uczta muzyczna dla fanów rocka.W tym roku, to też ciekawa lekcja edukacji ekologicznej. Allegro wraz z pracownikami i studentami z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu przygotowało na tegoroczny festiwal EKOlabirynt, zrobiony z segregowanych odpadów. Wśród eksponatów jest… niedźwiedź polarny! 

Łukasz Spychaj wraz z siódemką studentów i pracowników Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu spędził wiele czasu szukając śmieci… Tak poznańscy artyści tworzą dla Allegro między innymi niedźwiedzia polarnego i wielką oceaniczną falę. Prace nad przygotowaniem instalacji trwają na poznańskiej uczelni od kilkunastu dni. 

„Namnażające się odpady są globalnym problemem pogłębiającym się z dnia na dzień. Ich ilość i reprezentujące ją liczby mierzone w milionach ton są zbyt abstrakcyjne, żeby trafić do odbiorcy dlatego zdecydowaliśmy się wziąć udział w przedsięwzięciu mającym na celu podkreślenie problemu recyklingu i gospodarowania odpadami. Wszystkie instalacje artystyczne wykonane zostały z odpadów znalezionych w poznańskich punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Są to miejsca, gdzie bezpłatnie można oddać przesortowane odpady. Uważam, że jest to świetna i potrzebna inicjatywa, lecz podczas nurkowania w kontenerach, do których należy wrzucać tylko i wyłącznie odpady plastikowe, musieliśmy przekopać się przez setki kilogramów odpadów, które nie powinny się tam znaleźć. Wydaje mi się, że powodem tego jest brak edukacji w obszarze sortowania i recyklingu. Pięć stworzonych przez nas instalacji artystycznych ma na celu edukację w tym obszarze, czego będzie można doświadczyć w Strefie Allegro na festiwalu Pol’and’Rock” – tłumaczy koordynator artystyczny Łukasz Spychaj. 

Ta eko-niespodzianka będzie początkiem zwiedzania Strefy Allegro dla polandrockowiczów. EKOlabirynt pełen będzie ciekawych instalacji artystycznych i wartościowych informacji na temat stanu naszego środowiska. Wejście do środka zmieni podejście do ekologii niejednego sceptyka. 

 „Dlaczego chcemy przybliżyć festiwalowiczom idę Less Waste? Po to, by nasi goście wprowadzili ją w życie nie tylko na festiwalu, ale także po powrocie do domu. To nie jest takie trudne! Metodą małych kroków #BabySteps możemy wspólnie zadbać o planetę. Allegro pragnie być częścią zmiany, od lat promujemy ekologiczny styl życia. Wierzymy, że kształtowanie ekologicznych postaw u dziesiątek tysięcy odpowiedzialnych i ciekawych ludzi na festiwalu to dobry kierunek” – mówi Krzysztof Śpiewek, CSR manager w Allegro. „Oczywiście zaczynamy od siebie. W zeszłym roku rozdaliśmy gościom na strefie ponad 11 000 plastikowych butelek. W tym roku nie zużyjemy ani jednej” – dodaje.

W trakcie trwania 25 Pol’and’Rock Festival w Strefie Allegro będzie można wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników i sprzedawców Allegro. Podczas zajęć chętni nauczą się, jak zrobić woskowijkę, kosmetyki czy torbę na zakupy z materiałów z odzysku. Wszystko w ramach uczenia zasad #BeSmart i #LessWaste.

  • Author: Agata Tratwal
  • Published on: 29.07.2019, 20:41
  • Last edit: 09.12.2022, 13:10